Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Sledovanost
Česká republika23 380
Slovenská republika27 688
Slovensko / Česká Republika, 103 min, dolby digital, 1:2,35
© 2011 IN Film Praha, Titanic, Česká Televize, Rozhlas a Televízia Slovenska
Režie:
Martin Šulík
Kamera:
Martin Šec
Hrají:
Ján Mižigár, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga, Martin Hangurbadžo, Jakub Čonka, Matej Čonka, Martina Kotlárová, Patrik Badžo, Marie Oláhová, Zoltán Gabčo, Rebeka Poláková, Lukáš Puchovský, Anton Šulík, Andrej Kováč, Paľo Korec, Cyril Mirga
Prodej
CZBontonfilm kinodistribuce
SKGarfieldfilm kinodistribuce
BENLContactfilm
SvětMK 2

Adamovi, čtrnáctiletému Rómovi z chudé osady, zabijí otce. Přinesou ho mrtvého domu, nikdo neví, co se stalo. Není svědků, není příčiny. Adamova máma po pohřbu dlouho nesmutní. Chce zabezpečit svoje děti, a tak se znovu provdá za Žiga, muže mnoha povolaní. Žigo je trochu obchodník, trochu lichvář, trochu podvodník a zloděj. Svatba je velká. V noci se Adamovi zjeví mrtvý otec. Poprvé si upřímně popovídají. Otec poprosí chlapce, aby pomáhal matce a aby se staral o mladší bratry. Ze dne na den se Adamovi změní život. Najednou dospěl. Musí vydělávat peníze, nechce, aby Žigo zatahoval jeho sourozence do pokoutných kšeftů a krádeží. Kamarádi odcházejí žít do města, ale on zůstane pomáhat těhotné mámě. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a svojí dívku Julku.

Do osady přijde skupina etnografů. Mladá etnografka vycítí, že chlapec je šikovný a nabídne mu možnost odejít do učení ve městě. Adam chvíli váhá, ale potom odmítne. Musí zůstat se sourozencemi.

Chlapcův svět se zužuje. Když mámu odvezou do porodnice, Adam a jeho bratři musí poslouchat Žiga. Otčím je nutí vykrádat železniční vagóny. Při jednom zátahu zadrží chlapce policie a odveze je na policejní stanici. Zachrání je jen to, že nejsou plnoletí.

Protože má opletačky s policajty, vyhodí Adama z boxerského oddílu. Odcizuje se i s Julkou, dívka mu přestává rozumět. Zklamou ho i etnografové, kteří nedokážou svoje sliby splnit. Jednoho dne Žigo vytáhne kapesní hodinky a položí je před Adama. „Ležely vedle otce“, řekne. Chlapec pochopí, že Žigo stojí za otcovou smrtí, uzavře se do sebe.

Julku rodiče pošlou pracovat do Čech. Adam se dozví, že jí to vybavil Žigo, protože mu Julčina rodina dlužila peníze.

Adam nenávidí Žiga a on to vycítí. Když jdou pro mámu do porodnice, mají dlouhý rozhovor v autě. Muž se snaží Adama přesvědčit, že všechno dělá pro něho a jeho rodinu. Vysvětluje chlapci svůj cynický postoj k Rómům. Naznačí, že otec si svojí smrt zavinil sám, protože s ním odmítnul spolupracovat. Zastaví na parkovišti. Adam nenávistně pozoruje muže, který obhajuje svůj egoistický vztah k životu. V momentě, kdy má Žigo pocit, že chlapce přesvědčil, Adam k němu přistoupí a bodne ho nožem do břicha. Žigo padne mrtvý k zemi.

Adam stojí na parkovišti a okolo začnou poletovat vločky sněhu.