Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Kawasakiho růže

Kawasakiho růže

Download
Sledovanost
Česká republika163 363
Slovenská republika29 890
Česká Republika, 2009, 95 min
© 2009 IN Film Praha, Infinity Prague
Režie:
Jan Hřebejk
Hudba:
Aleš Březina
Hrají:
Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Martin Huba, Milan Mikulčík, Antonín Kratochvíl, Petra Hřebíčková, Ladislav Chudík, Martin Schulz, Anna Šimonová, Isao Onoda, Ladislav Smoček, Vladimír Kulhavý, Zuzana Šavrdová, Josef Pařenica, Vladimír Stočes, Jan Urban, Petr Kožušník
Prodej
CZBontonfilm kinodistribuce
SKGarfieldfilm kinodistribuce
PLITI
SvětMenemshafilms

Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany? Je možné pokání, jímž se viníci posléze pokusí spasit? Kawasakiho růže je v  rámci české a slovenské kinematografie vůbec první celovečerní hraný film, který se věnuje tématu udavačství a spolupráce s  tajnou komunistickou STB. Téma individuální paměti a její ošidnosti je hlavním tématem tohoto filmu. Za neosobními jmény ve  starých seznamech STB se skrývají individuální lidská selhání, dramata a tragédie.
Televizní zvukař Luděk má vážně nemocnou manželku s  podezřením na rakovinu, milenku v  práci a tchána, který je uznávanou a neotřesitelnou morální autoritou. Když se provalí Luďkova milenecká aféra a manželka ho chce vyhodit z  domu, obrátí se jeho zlost proti tchánovi. Shodou okolností se Luděk dozví, že tchán, ten neochvějný hrdina, s  kterým neustále bojoval o pomyslný piedestal v  očích své ženy, má zřejmě ve své hrdinské minulosti obrovskou skvrnu, která zaschla ve fasciklech tajné policie. Pátrání v minulosti tchána však může otřást nejen základy soudržné a obdivované rodiny.
Na začátku filmu padne závažné obvinění. Zeť, který žárlí na svého tchána, ho nařkne z  udavačství. Nevidíme, zda je obvinění oprávněné nebo není. A pokud ano, zda se vše odehrálo způsobem, jakým je to prezentováno. Sledujeme informaci, která se na počátku jeví jako pomluva a hřích, který se odehrál v  minulosti a začíná postupně měnit životy lidí a vytvářet paradoxní situace. Jednotlivé postavy reagují na tchánovo obvinění po svém, hájí ho nebo zpochybňují. Hloubku tématu prohlubují důkladně vykreslené charakteristiky postav a jejich životů.