Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále

Sledovanost
Česká republika864 654
Slovenská republika75 518
Česko / Slovensko / Německo / Maďarsko, 2006, 120 min (IN FILM – výroba)
Režie:
Jiří Menzel
Hudba:
Aleš Březina
Kamera:
Jaromír Šofr
Hrají:
Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentsch, Milan Lasica, Marián Labuda st., Martin Huba, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Jaromír Dulava, István Szabó, Pavel Nový, Zdeněk Žák, Rudolf Hrušínský ml., Petr Čtvrtníček, Jiří Šesták, Pavel Vondruška, Petr Brukner, Jaroslav Tomsa, Oldřich Vlach, Jiří Knot, Naďa Konvalinková, Ladislav Županič, Zuzana Fialová, Tonya Graves, Václav Knop, Milan Enčev, Kristýna Boková-Lišková, Emília Vášáryová, Jan Klusák, Jiří Žák, Rudolf Jelínek, Petr Herrmann, František Řehák, Václav Chalupa, Vlastimil Brabec, Viktor Tauš, Zdeněk Maryška, Martin Zahálka, Barbora Mottlová, Jana Podlipná, Milan Šimáček, Nikolaj Pavlov Penev, Thomas Zielinski, Vladimír Kulhavý, Zdeněk Dolejší, Petra Hřebíčková, Jiří Plachý ml., Marie Málková

Kniha Bohumila Hrabala, Obsluhoval jsem anglického krále, patří k  vrcholům spisovatelovy tvorby. V  životních osudech malého českého číšníka se tu zrcadlí naděje, konflikty, dramata a prohry, kterými prošly české dějiny v  minulém století. Na motivy tohoto díla Jiří Menzel napsal scénář a zrežíroval film o muži, který na konci svého života hledá obrazy času, který prožil. O muži, jenž toužil naplnit za každých okolností svůj život bohatstvím a krásou, a jehož štěstí bylo vždycky v  tom, že ho potkalo nějaké neštěstí.
Kdesi v  zapadlém koutě blízko hranic přebývá v  opuštěné hájovně muž bohaté minulosti, který tu pracuje jako cestář. Tak se před námi ve vzpomínkách odvíjí příběh pikolíka, který zažil podivuhodný rozmach a sebevědomí české společnosti, okouzlení bohatstvím i karnevalem života v  třicátých letech minulého století, stejně jako pád svého charakteru v  období okupace za druhé světové války i pokoření v  době nástupu komunismu. Jeho rozpomínání na svět žen a na svět bohatství a senzací, na svět zmatení a ponížení je plné fantazie a neuvěřitelných situací – aby na konec, po tom co vše viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a samotě. Hrabalovo dílo a filmový přepis režiséra Jiřího Menzela je velkou metaforou o českém osudu dvacátého století.