Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Sledovanost
Česká republika26 956
Slovenská republika5 152
Česká Republika / Polsko, 2009, 104 min
© 2009 WFDF, IN Film Praha, Odra – Film
Režie:
Jacek Glomb
Kamera:
Jacek Petrycki
Hrají:
Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Jiří Menzel, Martha Issová, Jan Budař, Bolek Polívka, Vojtěch Dyk, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Monika Zoubková, Rudolf Hrušínský ml., Tomasz Kot
Prodej
CZBontonfilm kinodistribuce
SvětMonolithfilm

Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Film byl natočen podle režisérovy vlastní divadelní inscenace.
Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška". Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje kdesi v českém pohraničí. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat. Film se nezaměřuje na vykreslení dobové ideologie, ale na historii z pohledu prostého člověka.
Posádka stařičkého tanku „Beruška" – veterán Edek, svalovec Romek, student Florian a mladík Jasiu, je přesvědčena, že přijíždí do Československa zachraňovat svobodu a demokracii. Vinou série nešťastných náhod omylem zabloudí do ospalé české vesničky, kde v tamní hospodě právě probíhá oslava odchodu do penze pana výpravčího Kulky. Nálada přítomných je patřičně uvolněná (zprávy o invazi se ještě nedonesly), dokud se nezačnou postupně třást půllitry, okenní tabulky a stěny hospody, až jednou z nich projede tank. Počáteční šok, strach a zděšení na české straně, postupně vystřídá vztek umocněný zjištěním, že vinou porouchaného stroje se Poláci stanou jejich nevítanými hosty, kterých se nezbaví, dokud jim nepomůžou tank opravit. Těžké dilema, zda se zbavit nepřítele tím, že mu pomůžou, nebo ho v tom vykoupat a o to déle s ním být na jednom dvoře, navíc komplikují vztahy, které se mezi polskou a českou stranou rodí. Jak nenávidět Romka, když je to takovej fešák, jak se zlobit na Jasia, když je to takovej ňouma a jak nenávidět Edka, když taky chová holuby jako pan výpravčí Kulka? Oprava porouchané Berušky nečekaně přestává být akutní.