Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Orbis Pictus

Orbis Pictus

Orbis Pictus
Sledovanost
Česká republika4 309
Slovenská republika37 465
Slovensko, 105 min
© 1997 Charlie’s, IN Film Praha, Česká Televize, Slovenská Televízia Bratislava
Režie:
Martin Šulík
Hudba:
Vladimír Godár
Kamera:
Martin Štrba
Hrají:
Dorota Nvotová, Emília Vášáryová, František Kovár, Marián Labuda st., Božidara Turzonovová, Július Satinský, Marián Zednikovič, Anton Šulík, Hana Gregorová, Szidi Tobias, Ján Melkovič
Prodej
SvětIN Film Praha

Hlavní hrdinkou příběhu je šestnáctiletá Terezka. Děvče s jednoduchým až skoro dětským pohledem na svět, o to víc však obdařené fantazií a spontánní hravostí. Jednoho dne musí odejít z ústavu, kde se učila na krejčovou. Ztratí všechny dosavadní jistoty a prostor, ve kterém všemu rozuměla a kde za ni rozhodovali jiní.
Vydá se do hlavního města hledat svojí mámu, která se o ni už celé roky nezajímá. Jejím jediným vodítkem je stará mapa, do které si zakresluje všechny svoje zážitky. Podivná cesta přes celé Slovensko se pro ni stane jakousi zkouškou dospělosti. Zažije za tu dobu neuvěřitelná a záhadná dobrodružství, v kterých se dozví nejen mnohé věci o sobě samé, ale i o našem podivném světě. Od začátku cesty se Terezka dostává do zvláštních situací. Každá z nich je pro ni novým, objevným pohledem na základní věci našeho života.
Orbis pictus je novodobým pikareskním filmovým cestopisem, který zvláštním, obrazným způsobem pojmenovává slovenskou současnost. V jednotlivých situacích filmu se překračuje hranice mezi skutečným a snovým světem, prolíná se v nich každodenní realita s tragikomickou až groteskní mystikou. Kontrast výrazně archaické formy vyprávění a současného obsahu je zdrojem jemného humoru, který vnáší do příběhu lehkost a hravý nadhled.