Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Vybíjená
Česká republika, 94 min, 1:2,35, DCP
© IN Film Praha 2015
Režie:
Petr Nikolaev
Námět:
Michal Viewegh
Hrají:
Ondřej Sokol, Michal Suchánek, Richard Genzer, Simona Krainová, Simona Babčáková, Lukáš Vaculík, Václav Matějovský, Jakub Burýšek, Michal Šášinka, Linda Bartošová, Johana Vašková, Hynek Čermák

Vybíjená střídá sentiment s vtipem - recenze TotalFilm, Tomáš Kocián

 

V posledních letech sázejí naši filmoví tvůrci adaptace Vieweghových románů jako Baťa cvičky. Občas není úplně šťastný výběr předlohy, někdy zase stojí za zlámanou grešli práce režiséra. O to víc pak překvapí, když se dílo podaří na všech frontách. V případě Vybíjené není špatná předloha ani práce režiséra Petra Nikolaeva.

Parta bývalých spolužáků slaví na Slapech čtvrt století od maturity. Večírek se opakuje na stejném místě, kde spolužáci slavili zkoušku z dospělosti. Za 25 let se toho ale pochopitelně událo mnoho. Krom třídního srazu v současnosti se v pravidelných flashbacích vracíme o čtvrt století vzad. Spolužáci Jeff, Skippy a Tom (Ondřej Sokol, Richard Genzer a Michal Suchánek) svorně milovali Evu (Simona Krainová/Linda Bartošová). A obdiv ke krásné spolužačce přetrval roky…

 

Vybíjená prostřednictvím svých hrdinů především bilancuje. A činí tak poměrně svěžím způsobem. Ačkoliv jsou hlavní postavy plny unaveného sentimentu, vůbec to nepůsobí ufňukaně. Dokonce ani třídní outsider Hujerová v podání Simony Babčákové není smutnou postavou. Spíš naopak. Kdykoliv Vybíjená klouže do deprese, zabrzdí ji nějaká svěží vsuvka z minulosti. Flashbacky ze školních škamen tak fungují jako spolehlivý katalyzátor.

 

Nikolaev natočil kompaktní film. Plyne svižně a hluchých míst má naprosté minimum. Komediální scény střídají sentiment. Emocionální náboj umocňuje vynikající kamera Davida Ployhara a především hudba Jiřího Chlumeckého. Soundtrack je opravdu velmi dominantní a filmu prokazuje velkou službu.

 

Režisér dokázal postavit partičkovskou trojku do latě. Genzer, Suchánek i Sokol hrají umírněně a slouží svým postavám. Nejméně prostoru má mladý předobraz Simony Krainové Linda Bartošová. Těžko říct, jestli je mladá Eva ve Vieweghově předloze taky tak plochá. Ve filmu mladá modelka velkou příležitost projevit se nedostala. Simona Krainová už v minulosti prokázala, že s kamerou kamarádí. K filmu se vrátila po šestnácti letech a konečně z plátna zní i její vlastní hlas (ve starších filmech ji mluvila Ljuba Krbová).

více zde