Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Sledovanost
Česká republika36 474
Slovenská republika49 011
Slovensko / Česká Republika / Francie, 99 min
© 1995 Charlie’s, Slovenská televízia Bratislava, Artcam, Slovenská filmová tvorba
Režie:
Martin Šulík
Hudba:
Vladimír Godár
Kamera:
Martin Štrba
Hrají:
Marián Labuda st., Roman Luknár, Zuzana Šulajová, Jana Švandová, Katarína Vrzalová, Dušan Trančík, Ján Melkovič, Stanislav Štepka, František Kovár, Marta Rašlová, Marián Labuda ml.
Prodej
FRArtcam
SvětIN Film Praha

Hlavní hrdina, nepraktický a uzavřený učitel Jakub se při hledání svých kořenů pokouší zpřetrhat svazky s městem i s lidmi, kteří ho v poslední době svými nároky pomalu ničili; tedy především s podivínským otcem a se sobeckou milenkou, vdanou Terezou. V pozdním létě se Jakub přestěhuje do venkovského domu se zahradou, jež kdysi patřil jeho dědovi a jejž má podle otce prodat, aby si konečně mohl koupit vlastní byt. Ani v idylickém prostředí Jakub svým problémům neunikne. Nevrátí se sice do práce, jež mu nepřinášela ani uspokojení ani peníze, ale jeho samotu neustále narušují "vetřelci" zvenčí. Jakuba navštěvuje otec a naléhá, aby se konečně dal do pořádku a aby se choval jako dospělý muž. Spíš než atraktivní Tereza muže chápe venkovská dívka Helena, která má blízko k přírodě a kterou okolí, včetně její pobožnůstkářské matky, považuje za pomatenou. Jakuba postupně navštíví tři cizinci konkrétních jmen i názorů, svatý Benedikt, Jean-Jacques Rousseau a Wittgenstein, kteří hrdinovi ani tak neukazují přímo cestu, nýbrž mu spíš naznačují, že následování rozumu směřuje v jeho případě do slepé uličky.
Příběh, viděný tradiční optikou autorského poetického filmu šedesátých let a lehce poznamenaný vlivem Andreje Tarkovského, zaujme jak kultivovanou kamerou tak hereckými výkony.