Staňte se naším fanouškem!
cs | en
Zítra se bude...

Zítra se bude...

Česká Republika, 62 min
© 2010 IN Film, Infinity
Režie:
Jan Hřebejk
Hudba:
Aleš Březina
Kamera:
Jan Malíř, Martin Šácha
Hrají:
Soňa Červená, Jan Mikušek
Prodej
SvětIN FILM Praha

Zítra se bude...je filmové zpracování divadelního představení, jejíž žánr lze nazvat jako opera – proces. Hudební představení je sestaveno z  dobových dokumentů a citací ze soudních spisů.
Šest desítek let  v únoru uplynulo od komunistického převratu, který znamenal rozsudek smrti pro stovky lidí. Patřila  k nim rovněž JUDr. Milada Horáková, poslankyně za Československou národně socialistickou stranu, která přežila  i nelítostné pronásledování fašistického režimu. Divadelní představení připomíná oběť Horákové, a rovněž obludně fascinující,vykonstruovaný soudní tribunál.
Za zcela ojedinělým celovečerním projektem stojí dvojice zkušených autorů – Aleš Březina  a Jiří Nekvasil. Prvně jmenovaný se netají tím, že na počátku byl záměr napsat dílo „na tělo  a hlas" Soně Červené. „Chtěli jsme zpracovat příběh významné české ženy. Osud Milady Horákové je naprosto ojedinělý ve svém poselství  a až uhrančivý svou zrůdností  v podobě inscenovaného soudního procesu," líčí Aleš Březina. Tvůrci nezvolili téma komunistických procesů  v případě Soni Červené náhodou,  i ona má hluboké zkušenosti  s komunistickou persekucí.

Jiří Heřman, šéf opery Národního divadla, upřesňuje, že hlavní postavou opery není Milada Horáková, ale proces proti ní. Soňa Červená je divákům jakýmsi průvodcem, chvílemi je Miladou Horákovou, prokurátorem či komentátorem. Soňu Červenou na scéně doprovází všestranný kontratenorista Jan Mikušek (Nagano, Slzy Alexandrovy ad.), Kühnův dětský sbor, komorní sbor Canti di Praga  a instrumentální soubor  o šesti nástrojích PurPur. Nastudování se ujal dirigent Marko Ivanović. Autorem filmového záznamu je režisér Jan Hřebejk.